Не звільняється пам’ять. Відлунює знову роками.
Я зітхну… запалю обгорілу свічу.
Помічаю: не замки-твердині, не храми -
Скам’янілий чорнозем – потріскані стіни плачу.
Піднялись, озиваються в десятиліттях
З далини, аж немов з кам’яної гори
Надійшли. Придивляюсь: «Вкраїна, двадцяте століття»
І не рік, а криваве клеймо: «тридцять три».
Голод 1932—1933 рр. став для українців тим, чим були голокост для євреїв і різанина 1915 року для вірменів. Як трагедія, масштаби якої неможливо осягнути, голод травмував націю, залишивши на її тілі глибокі соціальні, психологічні та демографічні шрами, які вона носить до сьогодні.
Голод лютував. Доведені до відчаю, люди їли жаб, трупи коней, щурів, ворон, горобців, котів, собак, траву, кору дерев. Траплялися випадки канібалізму: убивали та їли одне одного, викопували мертвих і їли їх. Зареєстровано 10 тис. судів над людоїдами. Корови, свині, кози ще раніше були забрані й вивезені. Щодня на цвинтар десятками відвозили мертвих. На деяких возах були ще живі, вони ворушились і стогнали дорогою до могили. Люди від голоду божеволіли.
Важко повертає собі народ України духовне здоров’я. Жадане й драматичне його очищення, радісне і гірке його воскресіння. Надто багато позаду могил. Надто великі втрати. І тільки правда здатна розкріпачити волю людей, пригніченої насильницькою колективізацією та голодомором. Тільки виповівши минулі страждання, викричавши давній біль віднайде себе наш народ, достойний прекрасної долі.
Прах семи з половиною мільйонів стукає в наші серця. Їх ніхто не судив — отже, ніхто не реабілітує. Ніхто, крім нас із вами, їхніх співвітчизників, нащадків і довічних боржників. Мертві не скажуть. Нічого не додадуть до того, що вони сказали й заподіяли на цьому світі. Сказати повинні живі — ми з вами. Мусимо сказати своїми словами за себе і за тих, хто не вижив.
Потрібна не символічна, а справжня, гласна, прилюдна, поіменна реабілітація мільйонів українських селян, замучених голодом і репресованих . Ми повинні знати їхні імена. Домагатися, щоб жили вони у пам'яті і в пам'ятниках.

З нагоди 85-х роковин Голодомору в Центрі дозвілля студентів Надвірнянського коледжу НТУ було проведено годину пам’яті «Над білим янголом скорботи – незгасний духу смолоскип». Ведучими були Лешко А. та Туряк Ю. студенти групи П-42. Поезію читали студенти: Повпа О.(гр. П-31), Римарук Р. (гр. ТБ-21), Солдат Т. (гр. АТ-31), Абдурахманзаде С. (гр. П-11), Угорчук І., Максимюк О.(гр. ІТ-11), Зозук І. та Кріцак Л. (гр. ІС-31). Крім долучення до поетичного слова, студенти мали можливість переглянути відео: «Голод 1933», О. Білозір «Свіча», «Статистика Голодомору». Хвилиною мовчання були вшановані невинно убієнні великомученики нашої історії. Підготувала захід спільно з працівниками Центру дозвілля студентів бібліотекар Семенюк Т.П. Підвела підсумок заходу заступник директора з виховної роботи Савчинець Г.Д.
Важко повертає собі народ України духовне здоров’я. Жадане й драматичне його очищення, радісне і гірке його воскресіння. Надто багато позаду могил. Надто великі втрати. І тільки правда здатна розкріпачити волю людей, пригніченої насильницькою колективізацією та голодомором. Тільки виповівши минулі страждання, викричавши давній біль віднайде себе наш народ, достойний прекрасної долі.
